Maltézáček

13. června 2012 v 13:44 | Sally

Maltézský psík

(maltézák, maltézáček, maltézský pinč)

Povaha plemene

Maltézáček je jednoduše řečeno - ideální pes do bytu.

Maltézáček je společenské plemeno, chce být milován, opečováván a v každém případě chce být viděný. Dokáže být neuvěřitelně citlivý, vnímavý a milý. Reaguje na hlas a nesnáší hluk. Na křik a tvrdé zacházení reaguje panikou a úzkostí. Je velice chytrý, učenlivý a bystrý. Chce být u všeho a do všeho "mluvit"(ne doslova:).
Maltézáček je pes "do kapsy", proto není vždy nutné nechávat ho samotného doma. Bude šťastný kdykoli a kdekoli, pokud bude v náruči svých nejbližších. Přes svůj malý vzrůst má hodně elánu. Pro sport se však nehodí. Rád si hraje, zvládne i delší procházky, ale usedlý životní styl mu nedělá problém. Rád se ujme role gaučového povaleče. Dožívá sed průměrně 14-15 let.

Popis maltézského psíka

Maltézský psík váží 3 až 4 kilogramy. Pes má v kohoutku 21 až 25 cm, fenka je o něco menší, měří 20 až 23 cm. Plemeno vyniká hlavně svou hedvábnou, sněhově bílou srstí, která neustále dorůstá, nemá podsadu a nelíná. Čenich musí být vždycky černý, stejně jako tlapky.

Základní péče o psa

Nejde jen o vyčesávání. Srst maltézáčka dorůstá do patřičné délky asi 1 rok. Kvůli hodně dlouhé srsti se maltézáček musí honě často koupat. Ale ani kvalitní kosmetika a skvělá péče nezaručí, že i srst bude skvělá. Její kvalita je dána v první řadě geneticky.
U nevýstavních maltézáčků je lepší udržovat kratší sestřih, který je příjemnější i pro psa. Fenky maltézáčků se údajně nejdříve vystavují, až po "kariéře" se ostříhají a slouží k chovu.
Maltézský psík není náchylný k žádnému onemocnění a nevyskytují se u něj z pravidla žádné genetické vady. Přesto má své specifické problémy. Jednak je to nadměrné slzení, někdy je příčinou zánět spojivek. Je dobré oblast okolo slzných kanálků denně otírat. Dále může mít maltézáček problém se zubním kamenem, proto se doporučuje čistit psovi preventivně zuby.

Doufám, že se vám článek o maltézáčcích líbil.
Psala jsem o maltézáčcích, jelikož jednoho máme doma
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama